Ktoré chrániče sú nevyhnutné a prečo?

Ktoré chrániče sú nevyhnutné a prečo?

Chrániče by mali byť prvé, po čom siahnete po kúpe motorky. V motocyklovom svete je nutné si uvedomiť, že byť chránený je viac ako dobre vyzerať. Samozrejme optimálna je kombinácia ochrany, bezpečia a dobrého vzhľadu, nie to to však priorita. Dnešný trh je vďaka vývoju technológii otvorený možnostiam a oblečenie s chráničmi sa vyrába aj v štýlových prevedeniach, dokonca aj samotné chrániče už vyzerajú ako súčasť „outfitu“.


Prilby

Prioritou je prilba. Nie nadarmo je prilba súčasťou povinnej výbavy motorkára, kde je takéto porušenie pokutované. Bez ohľadu na štýl jazdy, ročné obdobie, či miesto, kde jazdíte, nesadajte na motorku bez prilby. Aj malé nevinne vyzerajúce pády môžu spôsobiť rozsiahle poškodenia v oblasti hlavy. Prilbu dokážete kúpiť od pár desiatok eur po niekoľko tisícové modely. Ako sa teda správne rozhodnúť? Čo sa týka chráničov, primárne prilby, odporúčame nešetriť a nesiahnuť po lacných necertifikovaných prilbách, ktorých škrupina pri náraze ľahko praskne. Kúpte si prilbu, ktorá bude znamenať investíciu do budúcna, budete ju používať niekoľko rokov a budete si istí, že ste chránení. Vyššie rady prilieb sú vyrábané z karbónu, prípadne kombinácie karbónu a termoplastu, ktoré aj pri väčšom náraze udržia materiál pohromade a ochránia hlavu. Aj keď sa samozrejme zničí povrchová úprava prilby, vy budete chránení. To, akú prilbu si zvoliť, čo sa prevedenia a modelu týka, sa môžete bližšie dozvedieť v našom článku o Správnom výbere a starostlivosti o prilby.

 

Chrániče chrbta a hrude

Chrániče chrbta a hrude zabezpečujú ochranu pre najzraniteľnejšie časti nášho tela. Pri oblečení určenom na cestu je chránič chrbtice súčasťou bundy. Na čo je však potrebné myslieť, že väčšinou ide len o penové výplne, ktoré neposkytujú veľkú ochranu a je potrebné ich vymeniť za homologované kvalitné chrániče, prípadne siahnuť po chráničoch, ktoré sú určené viac do terénu a upevňujú sa na telo. Hovoríme o klasických korytnačnách, ktoré chránia zároveň chrbát, hruď, ramená a lakte (ide o najbezpečnejšiu ochranu) alebo o chráničoch chrbta, ktoré sa upevňujú taktiež na telo – popruhmi. Naše odporúčania, čo sa chráničov chrbta týka: SPIDI Warrior alebo vyššia rada Defender; Atlas Defender alebo ALPINESTARS modelová rada A-10.

 

 

 

 Chránič krku